Subvencije za samozapošljavanje

Krajem maja 2020. godine me je obradovalo rešenje da mi je odobrena subvencija za samozapošljavanje. Bilo je vreme da preuzmem veću odgovornot i znam da svi vi koji ovo čitate, mislite isto tako. A pošto ove 2020. godine subvencije iznose 250.000 dinara sa kojima imamo mogućnost da “pokrijemo” uplate za penziono i socijalno osiguranje, kao i knjigovođu za godinu dana, zašto da to ne iskoristimo, jel’ tako?

S obzirom da ja radim online i najveći deo mog posla se radi preko interneta (online kursevi, online Akademija, podcast…) logično je da se opredelim i da firmu registrujem preko čari nove tehnologije. Odmah da vam kažem da je process mnogo brži i ima manje cimanja, naročito ako živite u malom mestu, kao što je to moj slučaj.

Zaposlene u PIO fondu, ali i banci su bile potpuno sluđene kada su videle da sam došla da se prijavim istog dana kada sam registrovala preduzetničku radnju, jer uglavnom prođe bar nedelju dana od datuma registrovanja do prijema rešenja iz APRa, sa kojim radite sve dalje korake.

Imajući u vidu da sam ove informacije tražila na sto i jednom sajtu i da su me izluđivale sve te neke dodatne informacije koje se podrazumevalo da znam, smatram da je ovaj vodič moj prilog čuvanju vaših živaca, a ja se vodim onim da se dobro dobrim vraća, kad god i na koji god način.

Da bih što jasnije uspela da vam prenesem sve neophodne informacije, ali i sopstvena iskustva, podeliću ovaj vodič u 3 dela.

Prvi će se odnositi na dokumentaciju koja Vam je potrebna PRE nego što odete na sajt APRa sa ciljem da registrujete preduzetnika.

Drugi deo će se odnositi na dokumentaciju i sam proces online registracije, od momenta kada kreirate nalog na APRu do momenta kada dobijate email sa konačnom odlukom o registraciji.

Treći deo će se odnositi na proces i korake koji slede nakon što dobijete rešenje iz APRa da ste zvanično preduzetnik do momenta kada vam novac od subvencija legne na račun u banci.

Mislim da će svima ovako biti mnooogo jasnije i jednostavnije. Ja sam stalno morala da se vraćam korak ili dva unazad, jer sam slepo pratila korake koje sam dobila iz Nacionalne službe za zapošljavanje, a koji pak nisu baš toliko detaljni koliko bi trebalo da budu za nas početnike. Uh sad sam se lepo prisetila kako je to kad ti neko na brzinu spomene par programa i nepoznatih skraćenica, podrazumevajući da ih i ti naravno znaš, a ti nemaš pojma ni šta predstvaljaju, a kamoli gde se nalaze ili šta da radiš da njima. Nije loše iskustvo vratiti se na početak nečega.

Online registracija u APRu

Na sajtu APRa kažu da je porastao broj elektronskih registracija tokom vanrednog stanja 2020. Godine.

Izvor: http://www.apr.gov.rs

Za vas koji se pitate o kakvom konkursu se radi, pogledajte detalje na ovom linku

Pošto ovo nije vodič kako dobiti sredstva za sapozapošljavanje, podeliću sa vama link do teksta koji to obrađuje, ukoliko vas zanima prethodni korak.

Pa hajde da pređemo na stvar.

Ovo je spisak koji ćete dobiti sa rešenjem o odobrenju subvencija za samozapošljavanje. Dakle, ima 7 stavki i deluje jednostavno i vrlo logično, ali pratite me dalje.

Dokumentacija za zaključenje ugovora o dodeli subvencije za samozapošljavanje

  1. fotokopija rešenja nadležnog organa o upisu u registar, ukoliko nije registrovan u APR,
  2. fotokopija potvrde o izvršenoj registraciji kod Poreske uprave (obrazac REG),
  3. fotokopija kartona deponovanih potpisa kod poslovne banke,
  4. fotokopija/očitana lična karta podnosioca zahteva,
  5. sredstva obezbeđenja ispunjenja ugovornih obaveza odnosno dve iste blanko trasirane menice
  6. fotokopija/očitana lična karta žiranta i
  7. drugi dokazi u zavisnosti od statusa žiranta.

I DEO Preduslovi za online registraciju u APRu

Računar i internet

Možda je bez veze spominjati, ali ako sam nešto naučila tokom baš ovog procesa online registracije preduzetnika to je da se apsolutno ništa ne podrazumeva.

Lična karta sa čipom

i jedino sa čipom ovo sve fukcioniše.

Kvalifikovani elektronski sertifikat

Kvalifikovani elektronski sertifikat iliti elektronski potpis najlakše i najbrže možete dobiti u nadležnom SUPu ili MUPu. Postoji još nekoliko mesta gde se isti može kreirati, ali je procedura složenija, samim tim duže traje, a i plaća se. U SUPu je ova usluga besplatna. Ja sam se naravno opredelila za SUP, a ukoliko iz nekog razloga vi želite da napravite elktronski potpis u nekoj drugoj ustanovi, ovde možete videti koje ustanove imaju to ovlašćenje i kako taj proces izgleda.

Dakle, kao pravi građanin Republike Srbije kad treba nešto da obavi u javnim službama, obavezno zovem dotične da proverim šta mi od dokumenata treba da uspešno završim željeno i da nije kojim slučajem došlo do neke promene u posldenjih 24 sata, jer nikad ne znate. Uvek se setim „fali ti jedan papir“ i moram priznati da me je i sama ta činjenica dugo držala vam sistema. No, da nastavimo. Na šalteru mi lepo kažu da mi treba:

  • Ugovor o izdavanju i korišćenju kvalifikovanih elektronskih sertifikata na ličnoj karti sa čipom i
  • Zahtev u dva primerka

Sve to lepo kupim u knjižari, popunim osnovne podatke i lepo ko čovek čekam red. Spremna. Sa svim papirima. I čekam ja puna dva sata, jer jbg, okolnosti, situacija, ulazci po drugom osnovu i slično. Ali kad se dokopam stolice ispred one tete u SUPu završimo nas dve posao za 6 minuta. Stvarno. Istina je.

I sad je čekam da mi da pošalje neki fajl, da traži email ili ono bar da svojeručno potpišem – mislim kakav je to sertifikat i elektronski potpis. Kad ono ništa. Kaže teta to je sve. Sve je povezano i radi. I još mi pokaže gde da kliknem da pronađem sertfikat kad mi se učita kartica. Woohoo! Ja srećna kao malo dete. Konačno idem da otvorim firmu i to elektronski. Pa valjda ja kao Virtuelni Asistent znam to sve da uradim! Nego!

Međutim, tek posle ukapiram da nisam niti ću dobiti nikakv fajl. Nemam gde taj potpis fizički da dodam, ubacim i slično, već on samo postoji virtuelno na mojoj ličnoj karti. I šta? Ništa, skontam da mi ipak treba čitač elektronskih kartica.

Čitač elektronskih kartica

– nije nego. Pa to se valjda podrazumeva! Ko je još od vas pomislio da će moći da bilo šta potpiše elektronski, bez čitača kartica!? Eh, onda je dobro. Isti dan kupim najobičniji gemalto čitač kartica u Gigatronu, koji košta 1500 dinara. Otpakujem, pročitam uputstvo za instalacije, jer i on je ima. Evo uputstva i za vas.

Sertifikati za elektronsko potpisivanje

Za potrebe potpisivanja elektronskih dokumenata neophodno je da korisnički sertifikat bude važeći i kvalifikovan. To znači da u računaru moraju da se nalaze sertifikat Sertifikacionog tela MUPCA Root sertifikat, kao i MUPCA Građani sertifikat koji je u putanji korisničkog sertifikata. Sa ovog linka preuzmite MUPCA Root sertifikat i MUPCA Građani sertifikat.

Instalacija ide kao i svaka druga, ali ako vam treba pomoć ili prosto želite da budete 100% sigurni, imate uputstvo za instalaciju.

MUPCA sertifikati su preduslov za potpisivanje online

Ono što sam ja zaboravila da uradim i što mi je pravilo baaaaš problem jeste što sam preskočila korak da obavezno nakon instalacije sertifikata restartujem računar. Vi nemojte zaboraviti. Obavezno restartujete računar. Ja sam imala gomilu nekih otvorenih prozora, koji su mi trebali, ali sam se prevarila. I na kraju sam opet morala da ga restartujem da proradi program. Samo pratite korake i sve će biti u najboljem redu.

Softver za elektronski potpis

Sad kad imamo sertifikat, hajde da instaliramo nekoliko aplikacija koje će pokrenuti elektronski potpis. Sve informacije se nalaze na sajtu.

Prvo instaliramo program koji se zove Middleware za ličnu kartu Republike Srbije i predstavlja komponentu koju obavezno treba instalirati, jer bez toga nije moguće koristiti digitalne sertifikate sa lične karte. Za lične karte izdate pre 18.08.2014. godine treba instalirati ovaj pod nazivom RSIDCardMW. Za lične karte izdate posle 18.08.2014. godine treba instalirati aplikaciju pod nazivom TrustEdgeCardMW. Uputstvo za instalaciju i korišćenje TrustEdgeID v 2.2.4 možete preuzeti ovde.

U zavisnosti od datuma kad je izdata lična karta preuzimate jedan od ova dva programa

Ukolko imete stariji računar sa WINDOWS XP operativnim sistemom moraćete instalirati Criptographic Service Provider (CSP) pre instalacije RSIDCardMW. CSP možete naći na linku.

ZATIM PONOVO RESTARTUJTE RAČUNAR!!!!

I napokon prelazimo na instaliranje aplikacije ČELIK, koju preuzimate na istom linku http://ca.mup.gov.rs/download.html i instalirate jednu u zavisnosti od Sistema 32 ili 64 bita.

Mi koristimo Čelik+

I naravno imamo uputstvo i za instalaciju Čelika.

NexU aplikacija za elektronsko potpisivanje

Da biste na kraju izvršili sam čin elektronskog potpisivanja, morate instalirati NexU aplikaciju. Preuzimate je ovde.

A imate i detaljno uputstvo na ovom linku odmah predjite na 9. stranu, pošto smo ovo do sada sve odradili.

Za sprovođenje postupka elektronskog potpisivanja dokumenata i samo podnošenje zahteva neophodno je da NexU-APR aplikacija bude startovana, ali to nam treba tek kad popunimo obrazac a elektronsku registraciju u sledećem delu.

II DEO Elektronska registracija preduzetnika u APR-u u 5 koraka

Važno je da znate da ja lično koristim online poslovanje i razne programe, međutim mnogo mi je pomogao video tutorijal koji imate ispod pod brojem 2. Ludilo je kad otvorite neku formu, znate šta u nju treba da upišete, ali prosto ne vidite to malo dugmence, u ovom slučaju plusić, preko kog birate ponuđene opcije. Zato je svaki iskustveni savet zlata vredan.

Dobar infografik koji sam tek posle registracije pronašla https://www.apr.gov.rs/upload/images/infografik/Porastao_br___e_registracij__grafika.png

1. Kreiranje naloga na APRu

Kreiranje korisničnog naloga na OVOM linku

Početna strana sistema za centralno prijavljivanje
Vi birate osnivanje preduzetnika i pratite dalja uputstva

Video uputstvo za sastavljanje i podnošenje registracione prijave obavezno ga pogledajte i pauzirajte kad ispunite jedan deo, pa posle opet nastavite.

Ovaj plusić mi je zagorčao život dok nism shvatila da upravo tu treba da kliknem da dodam tj ukucam nove podatke

Ima puno detalja na koje treba obratiti pažnju. To vam kažem kao neko ko voli tehnologiju i dobro se snalazi, ali opet sam dve puta proveravala. Recimo mene je mučilo to što nisam uspela da skontam kako uopšte da dodjem do unosa novih verdnosti, sopstvenih podataka. Znala sam šta treba da upišem, haha kao znala sam tačan odgovor, ali nikako da skontam gde da kliknem da mi se uopšte pojavi opcija popunjavanja.

Kad se klikne na plusić (sa prethodne slike) otvori se ovaj obrazac gde zapravo fizički kucate svoje podatke

Jer hey samo jednom registrujem firmu. Zamisli da pogrešim neku reč ili broj +, adresu, bla, bla. Realno, sve može da se izmeni, tako da uopšte ne brigajte. I još jedna jako važna stvar – sve dok ne pošaljete na naplatu (korak 4) sve možete da ispravite.

Ovako izgleda popunjeno

2. Potvrđivanje email adrese

– stiže vam email na adresu koju se napisali sa sadržajem

3. Online plaćanje registracije

– povezivanje kartice – možete platiti VISA, MasterCard i Dina karticom. Ja sam pokušala VISA poklon karticom ERSTE banke, koju inače koristim za internet plaćanja, međutim nije uspelo. Zato sam koristila redovnu VISA karticu. U procesu povezivanja traži od vas da upišete i broj telefona, kako bi vam sistem poslao šifru, na osnovu koje potvdrđujete da baš Vi inicirate traženo plaćanje, koje iznosi oko 1000 dinara. Šifra vredi desetak sekundi, tako da imajte to u vidu, a ne da odete da zakuvate kafu, pa da nastavite. Odmah morate kucati i sve bude ok i vrlo brzo gotovo.

Kartica za plaćanje

4. Potpisivanje elektronskim sertifikatom

– pošto sad već imate elektronski sertifikat, čitač kartice, kao i NEXU aplikaciju, sve što treba da uradite jeste da priključite čitač na laptop ili desktop računar, ubacite karticu, pokrenete NEXU aplikaciju i pratite sledeće slike

Otvorite karticu “Prikaz sertifikata” i idete na Sertifikat za elektronski potpis i instalirate ga

5. Rešenja iz APRa

Meni lično rešenje iz APRa je stiglo 16. juna na email, a zahtev sam predala 13. juna, što je bila subota. Tako da praktično za jedan radni dan je sve bilo završeno.  Ažurnost na nivou.

III DEO Potpisivanje ugovora o subvencijama za samozapošljavanje

Da se podsetimo dokumentacije za zaključenje ugovora o dodeli subvencije za samozapošljavanje

  1. fotokopija rešenja nadležnog organa o upisu u registar, ukoliko nije registrovan u APR – dakle, ovo imamo – meni su priznali i rešenje bez pečata koje sam dobila na email. Pošto piše da je potrebna fotokopija rešenja ukoliko nije registrovan u APRu – ne uzimajte to zdravo za gotovo, jer će vam svakako tražiti i rešenje iz APRa
  2. fotokopija potvrde o izvršenoj registraciji kod Poreske uprave (obrazac REG) – to biste takođe trebalo dobiti na email, zajedno za rešenjem o registraciji iz APRa
  3. fotokopija/očitana lična karta podnosioca zahteva – sad kad lepo imate čitač kartica očitate, odštampate i imate
  4. fotokopija/očitana lična karta žiranta – očitate i imate
  5. drugi dokazi u zavisnosti od statusa žiranta – takođe dobijete dva primerka koje treba da popuni žirantova firma tj. Računovodstvo i to je papir koji sam ja odmah dala mojim žirantima da nose u firmu da im overe i udare pečat.
  6. sredstva obezbeđenja ispunjenja ugovornih obaveza – pogledajte pod 7
  7. fotokopija kartona deponovanih potpisa kod poslovne banke – odete sa rešenjem u banku koji izaberete. Ja sma izabrala ERSTE, jer kod njih imam i privatne račune, pa rekoh hajde lakše je. Vi možete izabrati koju god želite. Uglavnom se čeka jedan radni dan. Dakle, jedan dan idete i podnosite zahtev za otvaranje računa uz ličnu kartu i rešenje iz APRa. A drugi dan preuzimate ugovor i odmah kupite menice (koje vam trebaju pod 6). Traže 2 blanko menice. Blanko znači prazne, što dalje znači da ih žiranti popunjavaju na licu mesta tj. u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.
  8. BONUS: Na slici ispod možete videti isečak iz rešenje iz APRa, u kom je navedeno da sami moramo podneti prijavu na obavezno zdravstveno osiguranje. Neki ljudi kažu da im je i to rešenje stiglo zajedno sa rešenjem iz APRa, ali eto ja sam imala to zadovoljstvo da ipak osetim čari ličnog predavanja i čekanja izrade i popunjavanja te dokumentacije. Šalim se, nije bilo tako strašno, sem što službenica nije baš znala u koju kategoriju da me ubaci tj,po kom osnovu sam osigurana, pa smo stavili 208-samostalna delatnost slična zanatskoj, a zanimanje prema radnom mestu – poslovni konsultant. Šta da vam kažem, papir sve trpi, dok elektronski teško da može da cinculira.
Zahtev za Penziono i Socijalno osiguranje ipak mora lično

Sad kad ste sve lepo prikupili, nazovete Nacionalnu službu za zapošljavanje i zakažete potpisivanje ugovora. Ja sam mislila da to mogu da obavim u NSZu i opštini Srbobran, kojoj i pripadamo, međutim ispostavilo se da ipak moramo ići u filijalu u Novi Sad, tako da to proverite svakako gde pripadate.

Dođete na vreme, sa svim papirima i dva žiranta lično i završite posao za maksimalo sat vremena. Naš službenik se čudio što smo doneli samo 2 menice. Ja se mislim pa samo dve je i pisalo. Međutim, kad smo počeli da popunjavamo i grešimo, bilo mi je jasno zašto je ipak bolje poneti bar 5. Da mi je neko pričao koliku tremu možeš imati kad potpisuješ menicu, ne bih mu verovala. Jeste, nekad u školi smo popunjavali čekove i menice na času računovodstva, valjda, i znam da je baš rigorozno, ali sam zaboravila da je baš tako. Mislim pišete osovne podatke i službenik vam sve lepo objasni, ali samo jedno podebljano slovo, izostavljeni broj ili pisanje izvan iscrtanog okvira automatski poništava sve i morate svi ponovo. Tako da mi je posle bilo jasnije zašto zakazuju na sat vremena po stranci.

I ta-na-na-na Vi ste zvanično postali preduzetnik (istina to ste postali onog dana kad ste dobili rešenje iz APRa), ali kad potpišete ugovor sa NSZom onda ste sigurni da dobijate i novac koji Vam je odobren.  

Srećno na preduzetničkom putu i javite se da podelite svoja iskustva, a možda budete dovoljno hrabri i za jedan intervju na podkastu. Uvek me možete kontaktirati na email info@nikolinaandric.com.