Janja Jovanovic linkedin

Janja Jovanović

Ah taj LinkedIn. Ni danas ne koristimo sve njegove mogućnosti, a kako nam izgledaju profili da i ne pominjem. Jednom napravljeni reda radi i posle zaboravljeni. Zato sam u goste pozvala Janju, koja će nam razotkriti tajne ove mreže – kako napraviti savršen profil, profil koji će zainteresovati potencijalnog klijenta da Vam se čak i obrati, a zatim kako brijirati baš na ovoj mreži. 

powered by Sounder

Da biste dobili edukaciju kod Janje, treba da napišete odgovor na sledeće pitanje na dnu ove stranice: Šta radite, čime se bavite, kome pomažete i kako, na koji način klijentu rešavate problem, kako je to jedinstveno i koja je Vaša ciljna grupa? Dakle, ukoliko je u pitanju student neki ili neko na završnoj godini studija, on može da piše o tome šta mu je cilj u budućnosti, gde želi da radi, čime želi da se bavi. U tom smislu da odgovori. A ukoliko neko, ko već radi, onda može da odgovori na ovaj način.

Pozdrav svima i dobrodošli u još jednu epizodu podkasta Vreme je za vas. Moja današnja gošća je Janja Jovanović. Ja Janju znam kao eksperta za LinkedIn međutim, to je samo jedan deo stvari koje ona radi.

Nikolina: Želim još jednom da ti se zahvalim što si pristala da podeliš svoje iskustvo i svoj preduzetnički put ovde sa nama. I dobro došla.

Janja: Hvala ti Nikolina, bolje te našla. 

Nikolina: Super. Baš mi je drago da smo se ovog kišnog dana i ako će ovo slušaoci da slušaju negde u junu, mi ovo snimamo u aprilu i vrlo sam ponosna na tu činjenicu i to svima se hvalim, kao, ja sad ovo snimam 3 meseca u napred. To mi je onako vrhunac organizacije vremena. Volela bih da se predstaviš našim slušaocima šta je to što ti sad trenutno radiš?

Digital marketing consultant i edukator

Janja: Pa ja mogu da kažem da sam digital marketing consultant i edukator i to su neke glavne svari. Mada, pored toga, takođe pomažem ljudima tako što ih savetujem vezano za karijeru i za napredovanje u tom nekom smeru. I imam svoje neke online proizvode kao što su kursevi, kao što su e-bookovi, držim radionice, predavač sam na nekim digitalnim platformama i to bi bilo ukratko. Možda za više nekih informacija mogu svakako da posete moj sajt http://www.janjajovanovic.com.

Nikolina: Da, mi ćemo svakako staviti link do sajta na stranici https://www.nikolinaandric.com/341. Ovo će vam biti važno kada budemo pričali i o poklonu, odnosno,o bonusu koji možete da dobijete u ovoj epizodi. A za početak bih volela da čujem šta je to što si ti završila i da li to ima ikakve veze sa tim čime se baviš danas?

Studije na FONu

Janja: Ja sam završila FON. Završila sam i osnovne studije i master studije na FON-u. Na osnovnim studijama menadžment, na master studijama multimedijalne komunikacije i odnose sa javnošću. Mada, iskreno, za ovaj posao kojim se ja bavim i ako u opšte govorimo o preduzetništvu, ja smatram da za preduzetništvo uopšte nije ni potrebno završtiti fakultet, a ukoliko neko želi da bude zaposlen u nekoj firmi, korporaciji, startup-u, gde god, u tom slučaju svakako mislim da je poželjno da ima završen neki fakultet. A opet da kažem, da, meni jeste FON donekle dao neku podlogu ali to zaista ne može da se poredi jer ovo, čime se ja bavim, to se zapravo, ne uči uopšte na fakultetima. Možda samo, ajde da ne napravim baš grešku, moguće je da se na nekim privatnim fakultetima nešto od ovoga što ja radim izučava. Npr. ako govorimo o LinkedInu, outreachu, content writingu, to sigurno znam da na FON-u nismo učili i da sam tamo prosto dobila samo neku osnovu vezanu za marketing, ali marketing uopšteno. Dakle, ne samo digital marketing već, da kažem, više je to bio neki offline marketing. I onda sam ja nakon FON-a. negde, tada je Facebook, ja sam završila 2014. master i sećam se da sam bila već tada aktivna na društvenim mrežama. Tada je i Instagram počeo da bude aktuelan i nekako ja sam znala da želim da krenem u tom smeru jer sam videla da će budućnost biti u digitalu, još tada.

Online edukacije

Nikolina: Da, to je interesantno što kažeš zato što smo mi, obe se bavimo nekim poslovima za koje ne postoje edukacije. Jer, online poslovi su se nametnuli bukvalno svima nama ili su nam se desili ili šta god, kako god da se izrazim, ali da, vrlo je specifično i to nam negde daje slobodu da mi biramo kako ćemo u stvari i da radimo. Ti si jedna od možda 5 ili 6 gošći koje su bile u podkastu, koje su završile FON i sve pričaju o tome, u stvari, koliko taj fakultet, odnosno, najveća vrednost tog fakulteta jesu kontakti koje još kao studenti ostvarite sa nekim ljudima iz velikih kompanija. Da li si ti iskoristila tu mogućnost i radila u nekoj firmi, većoj, posle studija?

Janja: Ja jesam iskoristila većinu mogućnosti koje FON pruža i slažem se sa time da zaista jeste fakultet koji prati trendove i nekako, ja se šalim uvek sa FON-ovcima kad im držim neka predavanja, ja im kažem “Dobro, ja znam vas, ja sam isto stari FON-ovac. Znam da ste u fazonu, već mislite da ste mladi menadžeri i preduzetnici i ostalo”, jer oni nekako stvarno već tada na fakultetu se neguje taj, kako da kažem, neki imidž i svi su već tamo neki ozbiljni biznismeni i tako. I ono što mogu da kažem je da, naravno kontakti ali meni su pomogle te vannastavne aktivnosti koje se stalno organizuju na FON-u, pod tim mislim na studentske organizacije. Ja sam bila član SPM-a i to mi je dosta pomoglo i za umrežavanje i da nekako, praktično, već tada krenem u organizaciju različitih projekata. Pa, čak sam bila i u raznim timovima, bila sam i vođa timova i sve to nekako mi je donelo nekog praktičnog iskustva koje mi je posle bilo značajno kada sam tražila poslove i nekako me je dosta stavilo ispred svih ostalih, zato što sam imala već iskustvo. Iako sam i dalje bila na fakultetu. Prosto, išla sam na, organizovala sam razne projekte, bila uključena u razne aktivnosti, bila na razmenama studenata. To su sve neke stvari koje dosta pokazuju poslodavcima, dosto govore o tebi da si proaktivan, šta te zanima. Već oni iz svega toga mogu dosta da zaključe. Tako da FON jeste svakako jedan jako lep period mog života i definitivno se ne kajem uopšte što sam ga upisala i , što ti kažeš, zbog kontakata ali i zbog, da kažem, tu sam negde krenula ja u stvari u edukacije. Ja sam tada imala pregršt besplatnih mogućnosti da slušam besplatne edukacije koje se inače baš ono dosta plaćaju. Mi smo imali treningle Igls Flighta, treninge mnogih tako velikih nekih kuća koji inače te stvari dosta naplaćuju a mi smo to dobijali besplatno. I onda sam ja još tada, nekako, zavolela sve to i taj rad na sebi i eto, danas, posle ne znam koliko godina sam i sama edukator i osim što se i sama edukujem, pomažem i drugima tako što i njih edukujem kroz svoje radionice, kurseve i ostalo.

Nikolina: Definitivno sve moje gošće vole da rade na sebi i vole da uče i mislim, to je ono prva i osnovna stvar. Ako ikad budem objavljivala neki rezime ili već ne znam šta vezano za goste podkasta, to će biti broj 1, 100%. U suštini, da, slažem se sa tobom. Jedino nisi mi odgovorila na pitanje vezano za posao. Koji je u stvari bio tvoj prvi posao?

Prvi posao

Janja: Aha, izvini. Meni se inače nekad desi da ja krenem u jednu stranu tako da slobodno me ti podseti, jer ja sam vizuelac i kako krenem u jednu priču, mene to često navede na nešto drugo i ja već vidim slike u svojoj glavi. A koliko mi je to pomoglo? Ja sam inače promenila nekih desetak poslova, do svoje 29 godine. Tada sam ušla u preduzetništvo. Sada imam 31 godinu. Baš sam danas pričala jednu priču za AVON, oni su pokrenuli neku kampanju za žene da pišu o nekim svojim dostignućima i ja sam napisala kako sam se pitala da li sam ja normalna što sam toliko izmenila poslova. Zato što, prosto nigde se nisam 100% pronašla i znala sam da to nije nešto što je skroz za mene dok nisam skapirala da je, u stvari, preduzetništvo ono što je za mene. A da odgovorim na tvoje pitanje. Da, radila sam u raznim firmama. To su bile i manje i veće i startup-i, jedino nikad nisam radila u nekoj baš ogromnoj korporaciji ali probala sam čak i mrežni marketing i svašta nešto.

Nikolina: Dobro. Znači to te je sve, u suštini, dovelo do toga, odnosno, do mesta gde si sada. Jer prosto, sva ta naša predhodna iskustva čine da budemo baš takvi kakvi jesmo danas. A odkud u online svetu?

Janja: Pa to se nekako prirodno nametnulo. Od samog starta sam ja krenula, kao što sam rekla, kada sam završila FON znala sam da ću da idem u digitalni marketing. To je tada bilo u jednom povoju. Mislim, tek su tada krenuli social media menadžeri da budu popularni. Naravno, ja u tom trenutku nisam ni znala šta sve postoji u digitalu dok nisam videla kroz agenciju jednu marketinšku, gde smo radili sa stranim klijentima. Tada mi se otvorio jedan novi univerzum jer ono što se radi u takvim agencijama, odnosno, to što se radi sa stranim klijentima ne može da se poredi sa marketingom digitalnim kada su u pitanju domaći klijenti. Tako da, baš onako mi je to dalo, prosto sam znala da ću u tom smeru da idem pa još sad kad se desila korona, samo mi je potvrdila da je to to. Prosto, ja moram da imam, čak i sve kurseve i ono što sam radila uživo, ja sam sad pretvorila u digitalni format.

Nikolina: Da, nametnuto nam je tako ali suštinski je dobro što smo već imali i u tvom slučaju što si imala iskustvo i uživo. Jer, mnogo je lakše, ja barem mislim iz svog ličnog iskustva, mnogo je lakše da nešto prebaciš online kada već imaš feedback uživo od polaznika. Međutim, ono što je meni najinteresantnije u celoj priči jeste zašto si odabrala LinkedIn? Mislim, LinkedIn to je isto kao kad bi neko odabrao Pinterest kod nas, koji je razvijen i koji je super koristan ali ono, niko ga ne koristi, u stvari, kod nas. Mada, imam utisak da je LinkedIn onako ušao na mala vrata sada za vreme korone ali opet i dalje je to vrlo na klimavim nogama. I predpostavljam da je zbog toga još pametnije napraviti dobar profil upravo sada. Ali zanima me zašto si odabrala baš LinkedIn?

LinkedIn i biznis

Janja: Aha, to je super i tvoje pitanje i sad moram da se samo vratim što si rekla Pinterest. Odmah mi je sinulo, moja sestra se inače bavi Pinterestom i njoj to donosi… Ona ima online prodavnicu i za takav tip biznisa je Pinterest odličan. Tako da, veruj mi, ima i ljudi koji se time bave, samo možda nisu toliko javno, ne vidimo ih baš. A što se tiče LinkedIn-a, krenulo je tako što sam ja 2017. godine dok sam radila u toj jednoj marketinškoj agenciji htela da testiram tu mrežu jer nekako je sad bilo kao eto FaceBook, Quora, Instagram i tako još neke druge platforme koje smo mi koristili a LinkedIn sve nešto tako površno. I onda sam ja rekla, hajde sad da vidimo ljudi, zaista se promenio ovde algoritam. Ja sam znala da 2016. godine da je Microsift kupio tu mrežu i videla sam kako sam kako se menja mreža i htela sam da to malo izučim, da pročačkam. Svakako, i u toj agenciji se negovao taj stil, mi smo u stvari bili svi broadhakeri tamo i onda su uvek svi moji šefovi bili u fazonu “Super! Sve može! Istraži! Testiraj! Ako radi, idemo, ako ne radi ništa. Odbacujemo. Idemo u nešto drugo!”, tako da sam ja tako krenula, napravila sam kao neku moju strategijicu šta bih ja tu pričala, s kim bih se tu povezala. U to vreme, moram da kažem da naših ljudi uopšte nije bilo u smislu aktivnih na LinkedInu. Bilo je nekih nemih posmatrača, naravno, ljudi koji su kreirali profile ali nisu bili aktivni. Tako da sam ja krenula da pišem na engleskom, jer znaš i sama, kada je mreža mlada, kao npr. i Tik Tok ako si imala prilike da vidiš kakva je to mreža, kreće nekako tako što kad ga otvoriš, prosto, sve je globalno. I onda kad se razvije, kao što se Instagram razvio sada, posle ne znam kojiko godina, ti prosto ona konzumiraš sadržaj samo na jeziku na kome ti želiš i prosto pratiš koga ti želiš a na samom početku nema toliko zato što nema toliko kreatora sadržaja da bi ti mogao sad ne znam kolko da biraš, kao kasnije kada se razrade te društvene mreže. I ja sam uhvatila taj prvi zalet na vreme i krenula sam tu da gradim svoj lični brend ne znajući da to radim tada. Ja sam iskoristila tu mrežu da pričam o tome šta sam naučila, šta mi radimo u našoj agenciji, povezala sam se sa broadhakerima na globalnom na globalnom nivou i sa digitalnim marketarima globalno, ušla sam u te grupe, komentarisali smo jedni drugima stvari, povezali se i nakon LinkedIn-a i u nekim zajednicama na Facebooku pa smo jedni drugima pomagali za projekte na kojima smo radili. Tako da je to bilo stvarno super. I to su bili neki moji počeci. Ono što se nakon toga desilo je da sam ja uvidela nakon isprobavanja raznih stvari na toj mreži, koliko je ta mreža zlato, pre svega za B2B. I onda se polako desilo, mislim da nije prošlo ni 6 meseci od tog mog aktivnog rada i predstavljanja na toj mreži i pisanja, ja sam delila znaje uglavnom, ali ne samo znanje nego prosto i šta mi radimo u firmi i tu neku kulturu i svašta nešto. I onda se desilo, sećam se da su me pozvali na jednu konferenciju, ja mislim da je bilo u Vršcu, više se i ne sećam. Pozvali su me da budem predavač i da govorim o LinkedIn-u. Ja pre toga stvarno nisam uopšte nisam razmišljala o tome ali mi je bilo drago da me ljudi već nekako koncipiraju kao nekoga ko super vlada tom mrežom i ko se super razume u sve to. I ja sam otišla, spremila sam tu prezentaciju i nekako nakon toga, sve su nekako kockice počele da se slažu, ljudi su me mic po mic baš onako vezivali za tu mrežu jer ja mislim da sam im stvarno u to vreme, pa bukvalno onako malo iskakala iz frižidera. Moram da kažem da mi se dešavalo i da me ljudi na ulici prepoznaju kao devojku sa LinkedIn-a. Znači, i to mi se dešavalo.

Nikolina: Ovo je baš ono, ovo je vrhunac kao. Uglavnom to budu neke druge društvene mreže ili neki drugi portali, ali ovo kao sa LinkedIn-a, znači da si bila baš aktivna. A šta u stvari znači aktivan rad? Ok, spomenula si šta si delila, odnosno, kakve blog postove si pisala ali da li si imala, ono kao, kad si rekla da si napravila malu strategiju, da li je to bilo objave ne znam, tipa dva puta nedeljno? Da li si imala taj neki ritam?

Linkedin izgradnja ličnog brenda

Janja: Tek kasnije, iskrena da budem. Znači, prvih nekih godinu i po dana ja sam to sporadično, kako sam nekako onako šta mi tog dana dođe, to sam objavljivala. Nisam imala tada neku strategiju zato što sam ja tada radila u toj firmi i nisam, tek mi je kasnije došlo, moram da kažem “iz dupeta u glavu” da ja mogu to da iskoristim za svoj lični brend i da ja tu zaista mogu da sebe gradim. I onda sam počela sa strategijom i tada sam krenula da osmišljavam na koje bi sve teme mogla da pišem, jer tada sam već znala šta radi i šta ne radi. Tada sam onako u dušu poznavala mrežu i čak sam znala da post koji napišem, tačno sam znala da li će da ubode u žicu ili ne, i koliko će reakcija da izazove i uglavnom sam bila u pravu i neki moji postovi su bili toliko viralni da su imali, da su imali, ja mislim da sam imala jedan post milion pregleda je imao.

Nikolina: Wow, da, to je baš ono. Dobro. Možemo da pričamo kasnije malo o tome, o nekim savetima ili ono kao par stvari koje bi trebao da sadrži jedan post na LinkedIn-u ali pre toga bih volela da pričamo o profilima, jer ovaj podkast uglavnom slušaju ljudi, u većem procentu žene koje žele da rade online ili žele da svoj neki postojeći biznis ili hobi pretvore u online posao. Tako da, mislim da će njima svima biti korisno da saznaju neke osnovne stvari jer mi svi pričamo o tome, ima gomila postova i ti si sama napisala. Znam da imaš dosta besplatnog materijala i na sajtu i na samom LinkedIn-u, kako šta i sve ostalo, međutim ja kad shvatim da, pored toga što smo 100 puta podelili jednu istu stvar, da me opet pita 20 ljudi to isto, onda znam da treba da ponavljamo te neke osnovne, odnosno, fundamentalne stvari. Tako da, za početak, kada je u pitanju LinkedIn profil, možemo da se bavimo temom virtuelnih asistenata pošto mislim da će to biti najkorisnije, da vidimo šta je to najvažnije, odnosno, koji elementi profila su najvažniji? Šta je to što privlači pažnju klijenata?

Kako izgleda dobar LinkedIn profil?

Janja: Odmah na samom početku, najviše privlači pažnju onaj prvi, početni deo profila koji obuhvata profilu sliku, cover sliku i headline. Headline je ono što se nalazi ispod vašeg imena i prezimena, odnosno, pa, da kažemo, neka vaša funkcija. To je nešto što privlači na samom početku pažnju i ukoliko to nije na prvi pogled dobro, često odbije ljude da uopšte skroluju do kraja tog profila. Tako da, eto mogu da kažem ljudima da obrate pažnju na to da im profilna slika bude profesionalna, da na njoj bude u prvom planu lice sa nekom poželjnom, jednobojnom pozadinom i da obavezno stave cover sliku, zato što 80% ljudi na LinkedIn-u uopšte nema cover sliku. A te dve slike kada se zajedno nekako uklope u lepim bojama i dizajnerski kada to izgleda kako treba, to ostavlja utisak o vama malo profesionalniji. Možda sad nekom zvuči ne znam kako čudno, ali ja se bavim inače marketingom i znam šta ljudi podsvesno rade i misle. I kada neko vidi profil koji lepo izgleda dizajnerski uklopljen oni njega tumače… Npr. pitala sam ljude šta misle o mom profilu samo na osnovu slika koje vide. I oni su meni davali razne epitete, ako što su: profesionalna, precizna, odgovorna, i tako nešto. To su ljudi koji ne znaju ništa o meni, koji su davali tako neke epitetet samo na osnovu toga što vide te slike koje sam ja tu stavila. Tako da, mislim da treba da se obrati pažnja  na to. To je samo neki početak gde zapravo ja mislim da je suština važnija od forme ali da je i forma važna i da forma čisto na prvi uhvato ljude, na prvi taj neki trenutak. A kasnije oni gledaju suštinu. I naravno da njihov profil treba da ima suštinu i da kad neko se tu udubi i na početku zainteresuje, da treba da pročita i nešto zanimljivo i korisno. Zapravo, kad neko gleda vaš LinkedIn profil, on samo na osnovu toga što ste vi napisali, na osnovu toga kako ste složili svoju rečenicu, na osnovu toga koje slike ste stavili, on donosi zaključke o vama i formira celu jednu sliku o vama i odlučuje u svojoj glavi, često nesvesno, podsvesno, da li on uopšte želi išta sa vama, da li želi da vam se javi, da li želi da se poveže sa vama, da vam poveže onaj connection request. Znači, to se odvija nesvesno ljudima u glavama samo kada vide vaš profil.

Nikolina: Da. Svedoci smo i sami, koliko nam je u stvari neka osoba odbojna ili nam je privlačna, želimo da sarađujemo ili komuniciramo sa njom samo kad je vidimo. Ista stvar je u suštini, pogotovo kada neko progovori, ista stvar je i na mrežama. A kaži mi, što se tiče samog, pa nije to naslov, to je funkcija, kao što si ti rekla, znači ono šta smo mi, da li je tu važno, mislim, koliko je važno da navedemo za koga smo? Znaš da postoji ta neka formula, kao ne znam Virtuel assistant for business owners ili small business owners ili life couches ili šta god? Da li misliš da je važno odmah da odredimo i nišu?

Linkedin je i pretraživač

Janja: Mislim da je jako važno da se u headline-ima nađe glavna ključna reč. U slučaju ljudi koji slušaju ovaj podkast, to bi verovatno bilo virtuelni asistent, odnosno na engleskom virtual assistant. A zatim, sledeća stvar koja je važna je da specificiramo za koga. To ne mora da bude nužno u samom headline-u, to može da bude u headline-u a može da bude i kroz About sekciju opisano. Dakle, ono što je jako važno je da ljudi znaju da je LinkedIn takođe pretraživač, kao što je Google pretraživač. To znači da je njihov profil mora biti optimizovan njihovim ključnim rečima. A kako će ono znati koje ključne reči da stave, tako što će uzeti par nekih primera da isprobaju. Mogu da napišu na papiru više nekih opcija i da onda, kroz onaj Search box, ukucaju te termine i da gledaju koliko se ti termini traže, koliko postoji već osoba sa tom ključnom reči i da na osnovu toga planiraju da li ima se isplati da idu nešto što je uže kao što je npr. virtuelni asistent za ljude u finansijama. To je uže nego što je samo virtuleni asistent. Jer virtuelni asistent je isto kao kad bih ja rekla digitalni marketar a dogitaln marketar je jako široka stavr jer može biti SEO, PTS, Content writing, Copywriting, Storytelling, itd. 1000 nekih stvari. Tako da, to zavisi od toga. Ja bih svakako uradela research i na osnovu toga procenila da li želim da idem uže ili šire, u zavisnosti od toga koliko se šta traži. Takođe bih pogledala i kroz deo, pošto vi na vašem LinkedIn profilu imate analitiku svoju i možete da vidite ko vas pretražuje i za koje ključne reči se vi pojavljujete na prvoj strani. Ljudi to stvarno nemaju pojma. Ja još ne znam da mi je neko došao i da zna za to. I ne samo za to već za većinu nekih opcija na LinkedIn-u koje su besplatne, ljudi nisu ni čuli niti su se potrudili da čačkaju i da istraže. E sad opet se vraćam na onaj deo mog istraživanja kada sam ja sve to čačkala i došla do svih nekih saznanja koje sam nakon toga, nakon svih tih edukacija i svega toga, pretočila i u online kurs i e-book. I to je bukvalno detaljno, detaljno objašnjeno za sve te neke opcije, na koji način to može da se iskoristi, za koga šta radi, itd. Ali, eto mogu da kažem da, pitala si me, da se sad ne rasipam previše, što se tiče samog Headline-a, mislim da je ključno da tu stave ključnu reč i da ključna reč pored toga bude u About sekciji i u onim funkcijama gde navode poslove na kojima su radili. U slučaju da govorimo o virtuelnom asistentu, npr. nekoj Ani Jovanović koja je virtuelni asistent, Ana bi trebalo da stavi da je na nekim poslovima do sada već radila već radila kao virtuelni asistent tako da joj ta funkcija virtuelni asistent već stoji u onom odeljku gde su poslovi, kao funkcija koju je obavljala. Zato što se i odatle vuku ključne reči. Htela sam da kažem samo još jednu stvar, da ljudi sada ne misle da treba da prenatrpaju svoj profil tom jednom ključnom reči. Ne! Ne ni to. Slobodno mogu da biraju i neke sinonime i neke malo duže ključne reči, npr. virtuelni asistent pa za nešto, zato što nije ni dobro kada vam je svaka druga reč ključna reč. To je nešto čudno. Kad se onako pogleda ne izgleda baš prirodno.

LinkedIn profil na dva jezika?

Nikolina: Da, jeste. A znaš šta mi je sad palo na pametm pre nego što nastavimo sa profilom? Vrlo često dobijem pitanje i u okviru edukacije koje radim, naročito kada smo Akademiji, recimo sad neko govori španski ili italijanski ili, nebitno, francuski i onda me pitaju koliko je bitno da naprave profile na različitim jezicima. Mislim, da li je to važno ili je ok da bude samo na srpskom i na engleskom. I koja je razlika? Šta misliš? Mislim, ok shvatam, ukoliko žele da rade na inostranom tržištu naravno da će praviti profil na engleskom, ali posle, kada budemo pričale o tome kako biti aktivan i šta to u stvari znači biti aktivan na LinkedIn-u, kako sve to funkcioniše? Mislim, sad ja ako imam samo profil na engleskom jeziku mogu da objavljujem i poslove na srpskom?

Janja: To je pitanje koje i ja često dobijam. Ono što mogu da kažem je da ja uvek kažem “Ko vam je ciljna grupa?”. U tvom slučaju, te devojke koje govore više jezika i asistenti su baš za to, one i trebaju da predstave da znaju sve te jezike i sad je na njima kako će one to da urade u odnosu na to šta im LinkedIn mreža pruža. Oni imaju više opcija kako da provuku, ja se svakako slažem da to treba da bude vidno da one prikažu kako zanju te jezike. Ali to ne mora da bude samo tako što će njihov profil biti na svim jezicima. Ja znam da postoji ta opcija ali iskreno nikad je sama nisam ispobala jer mi nije bila potrebna. I ja savetijem devojkama, koje ovo slušaju, da one to testiraju. Kao što sam ja isto testirala. Znači, da probaju i da vide šta im donosi bolje rezultate. Ono što mogu da kažem je da ja svima savetujem da profile popune na engleskom jeziku, najviše zbog ključnih reči koje se uvek pretražuju na engleskom jeziku. Znači, niko neće da kuca na italijanskom ili na srpskom virtuelni asistent, mislim, hoće verovatno neko ali većina ljudi već odmah kreće na engleskom da kuca to. Isto kao i digital marketing. Ne kucaju digitalni marketar. Prosto se nekako to već ustalilo i onda najviše zbog tih search opcija savetujem da profil bude popunjen na engleskom jeziku i da ona npr. ako ta devojka super govori španski, italijanski i engleski, ja bih se igrala tako što bih osmislila content strategiju kroz koju će ona pisati postove na sva tri jezika. I tu ne mislim da treba jedan post da napiše iz 3 puta jer je u okviru posta ograničena rečima i onda neće moći da radi tako nešto ali sad postoji i opcija translate, tako da ljudi moje postove na srpskom… To ranije nije bilo. Ja sada kad pišem na srpskom, ja znam da ljudi, svi oni ljudi, pošto imam puno ljudi u mreži koji nisu uopšte sa našeg govornog područja, jer prve dve godine 2017/18., ja sam samo na engleskom pisala i onda kada sam ušla u ovaj posao kojim se sad bavim ja sam se prosto nekako vratila na domaće tržište i krenula sam da pišem na srpskom. E sad, ja mogu da kažem iz svog iskustva, algoritam je čudno reagovao kada sam ja promenila jezik jer nije znao kome da me prikaže. I ja sam u to neko vreme dok on nije pokapirao da sam ja krenula da pišem na srpkom imala mnogo manje engagement. To se kod mene desilo sada. Ja ne znam kako je sada, jer je moja strategija takva da ja sad pišem na srpskom, ali ako bih opet nešto menjala sa jezicima, samo savet je da opet bih testirala i izvlačila zaključke, gledala šta radi, šta ne radi, ono što ne radi odbacila i fokusirala se na ono što radi.

Nikolina: Da. Ima smisla skroz. I mislim da je dobar odgovor i koristan. Mislim da devojke treba da pokušaju da testiraju, kao što si i sama rekla. Jer suštinski, koliko se u opšte menja algoritam na LinkedIn-u? Mislim, znam da je na FaceBooku i na Instagramu non-stop se nešto menja, a da li je to slučaj i sa ovom mrežom?

Janja: Jeste. Jeste slučaj to sa svim mrežama zato što ljudi koji rade u LinkedIn-u se trude da, zapravo njihova mislija je da učine ljude širom sveta uspešnijim i produktivnijim. I oni žele da naprave mrežu koja će to, tu misiju da ispuni. Samim tim, oni isto tako testiraju i gledaju šta rade i ispobavaju, puste jednu opciju pa vide ta opcija ne radi, kao što su pustili opciju nearby koju su ukinuli, sada više ne postoji. Tako da i oni rade isto ovo što i marketari rade. Znači, marketari su ti isto koji uvek testiraju i to je mindset jedan koji želim da prenesem i slušaocima i tvog podkasta, da nekako ohrabrim te devojke da se ne plaše da nešto probaju. Jer ljudi dođu kod mene i stalno me pitaju “Šta ja da uradim, ono ili ovo?”. Pa, mislim, nećeš umreti ako probaš. Probaj pa kakve ima veze, ako nešto ne radi znaćeš da ne radi. Ne mogu ja svima da kažem tačno jer za neke stvari ja nisam prosto ispobala. Ja znam za moje klijente, znam za ovo što ja radim ali to je igranje jedno gde prosto tako funkcionišu stvari. Menja se algoritam isto kao što se menja i na Instagramu i na FaceBooku, ali ono što je prednost LinkedIn-a je da je mreža mlađa. Mislim, mlađa. Ona postoji od 2012. godine ali zaista njeno rođenje posmatram od 2016. kada ju je Microsoft kupio jer od tada ona za mene ima smisla. Pre toga je ta mreža bila samo online CV. Nije  bila u tom smislu poslovna društvena mreža da ti možeš da se povezuješ, da gradiš odnose, da gradiš kontakte, da outrichuješ, da radiš research, da dolaziš do poslova, znači to nije bilo pre toga.

Nikolina: Da, slažem se. Ja sam, mislim da sam baš imala prilike da koristim LinkedIn za jednog od klijenata, nije ni važno, ali to je bilo pre 2016. i moj prvi kontakt sa LinkedIn-om je bio ono, kao “O Bože, moram da istražujem sve te ljude, da pronalazim tamo nekog bussines ownera koji je ne znam šta, čime se bavi, u kojoj firmi radi, iz kojoj oblasti” i sećam se posle kada je krenula ta priča kako je LinkedIn dobar i super za pronalaženje poslova, meni je to bilo, nisam mogla da dovedem to u vezu, znaš. Zato što je ono bilo, upravo to što si ti rekla, znači online CV i ok. Mislim ti tu možeš sve da vidiš ali nije mi to bilo to. I onda sam tek posle shvatila isto, istražujući malo da se su se velike promene desile u stvari 2016. godine ali eto sad i 2021., 5 godina nakon toga ja mislim da, ne govorim sad o prosečnom stanovniku naše države nego o ljudima koji se bave online poslom ili žele da se bave online poslom, mislim da i dalje možda samo 1% je svestan koliko je taj LinkedIn značajan. I koliko u stvari preko njega može da se pronađe posao.
Htela sam da se vratim na profil. Prošli smo par delova, prošli smo Headline, prošli smo sliku, cover, došli smo do About sekcije. Šta treba da sadrži About sekcija?

4 ključne stvari za Linkedin profil

Janja: 4 ključne stvari: Šta radiš prva, kome pomažeš, kome rešavaš problem i koji, na koji način, odnosno, kako je to jedinstveno i kako se razlikuješ od ostalih koji rade slično to? I 4. koji je tvoj cilj, šta želiš da uradiš? Znači glavna stvar za ljude, kada popunjavaju profil, pre toga moraju da znaju koji je njihov cilj da bi u skladu sa svojim ciljem popunili taj profil. A ne samo da popunjavaju tako nešto da bi se popunilo. Jer kada neko samo tako to radi onda se i vidi da to nema nekog smisla i da ne postoji neki call to action. Dakle, jako je važno da About sekcija ima neki Call to Action, važno je da se predstavite, da kažete  npr. “Ja sam Janja Jovanović, bavim se digitalnim marketingom i pomažem ljudima da unaprede svoj bizni, izgrade svoj lični brend i da razviju svoje digital marketing strategije. Pored toga sam takođe educator”. I onda sad mogu da kažem šta još radim i da kažem kako to što ja radim, na koji način ja to radim i ko je moja ciljna grupa. Jer ja, ako kroz tu priču, to je zapravo priča, način nakoji ćete vi vašu priču da formirate je na vama u zavisnosti od toga koji je vaš stil, ali ona mora da ima ove neke glavne komponente koje sam nabrojala. Dakle, ja moram u svojoj About sekciji da kažem ko su ti ljudi kojima ja trebam i koji mene trebaju, jer oni kada to pročitaju oni znaju da su za mene i javljaju se samo ti ljudi koji su tačno za mene. To je nešto ne samo na LinkedIn profilu, to treba da se komunicira i kroz sajt i kroz druge društvene mreže, jer prosto, ja sam sad došla na taj nivo da zaista mi se javljaju samo ljudi koji su za mene. Desi se nekad da mi se neko javi, ok, ja mu napišem da ja to ne radim ili ga uputim na nekoga ko to radi, ali zaista većina ljudi mi se javlja zato što je negde prepoznala moju energiju, već me vidi kao stručnjaka u svojoj oblasti i zna da će za uloženi novac dobiti odgovarajuću vrednost. A ja sam to postigla time što gradim svoj lični brend, sa jedne strane na LinkedIn-u a sa druge strane i na mnogim drugim kanalima. Sad kako se bavim digitalnim marketingom, kod mene je sve to uvezano, postoji ceo proces i ceo panel kod mene ali to je definitivno nešto što ljudima može da pomogne. Svim tvojim da kažem isto, sa ljudima koji nas slušaju i svim virtuelnim asistentima, da ukoliko budu radile ili radili, ako ima i muškaraca koji ovo slušaju, na svom ličnom brendu bolje će se prodati. To je poenta. Znači, moći će više da naplate svoje proizvode i usluge. I plus, neće morati da jure nego će ljudi juriti njih. Znači, njih će ljudi da jure da rade sa njima.

Nikolina: Jeste. Fenomenalan je osećaj, u stvari, kada ti se javi neko ko, ono kad pročitaš 2-3 rečenice, jedva čekaš da počneš da sarađuješ sa njim. Znači, to je stvarno ekstra stvar i to se ne dešava preko noći. Potpuno je ok da od starta, mislim, ja razumem da moramo da imamo ciljnu grupu i to je stvarno svima najvažnije i gde god sam bila, na bilo kojoj edukaciji i domaćoj i inostranoj, svuda je u fokusu ciljna grupa jer bez toga priča je ono prazna. Ali i ok je da na početku i ne znamo ko nam je ciljna grupa i da testiramo. Jer, prosto, ni mi sami, pogotovo početnici, mislim nemam pojma, neko je virtuelni asistent pa sad hoće da radi, ne znam, sviđa mu se da radi i sa life couchevima i ovima što se bave fitnesom, pa hoće i ovi što kuvaju, nutricionisti. Znači, ok je, nema veze, vi ćete kako budete menjali nazovi svoje interesovanje ili svoj posao koji budete radili, vi ćete tako da menjate i svoj profil. Ne morate sve od starta da imate savršeno jer prosto je nemoguće. I ti si sigurno menjala ko zna koliko puta. Ja prva sam menjala bar 10 puta i cover i naziv i sve živo. I stalno nešto dorađujem. Tako da, mislim da je to isto jako važno da im kažemo. Znači, ne jurimo perfekcionizam i ne jurimo ono tačno, jer ne znamo. Mislim, kako ti možeš da znaš kad si na početku? Ali moraš da probaš. To je ono što si ti rekla. Pitaju te da li ovo ili ono. Pa ne znam, moraš probati i jedno i drugo pa vidiš šta je bolje. Ili, možda će se desiti, znaš koliko puta se meni desilo da radim sa jednim klijentom ili neko drugi, nije važno, od asistenata sa edukacije, radi nešto deseto, ne vezano za fitnes i onda se pojavi neki projekat sa istim tim klijentom koji se odnosi, lupam sad, na cveće. Nije važno niša i oblasti. I onda taj asistent skonta “E, čoveče, to je nešto što bih ja baš volela da radim”. Ali da nisam počela da radim sa tim čovekom koji se bavi fitnesom ne bih došla do te druge oblasti. Mislim, treba da iskoristite svaku mogućnost i svaku šansu jer ćete uvek nešto novo naučiti. I znam da se ti slažeš sa mnom.

Janja: Slažem se, da. Hoću sve vreme da kažem, bukvalno hoću da kažem kako si lepo to rekla, sve je tačno tako. Vidi se da si i sama preduzetnica zato što, to je super savet za ljude jer oni, ja znam, kao što si rekla, mi smo više puta stavrno menjali taj odeljak jer ti moraš da kreneš u nešto da bi video da li je to to što te radi, da li se tebi to sviđa pa onda, možda, tvoja ciljna grupa nije baš ta. I onda malo je promeniš. Ali svakako, na samom početku ja mislim da svaka osoba treba da ima neku odprilike viziju sa čim bi bar krenula, pa s tim da krene, pa onda dalje, naravno, kako bude radila i kako se stvari dalje budu menjale tako će i da ažurira svoj profil.

Nikolina: Jeste. Dobro. Znači, pored About sekcije, šta nam je još važno na profilu? Na šta treba da obratimo pažnju? 

Greške u popunjavanju Linkedin profila

Janja: Pored About sekcije, ajde da kažemo, sledeći neki važan deo su oni poslovi, koji su obavljali ljudi. Taj deo vrlo podseća na deo u CV-ju, onaj work experience i najčešča greška ljudi je da u tom delu loše popune to. Zašto? Zato što skoro niko ne napiše šta je radio i koje rezultate je postigao. Ljude zanimaju vaši rezultati. Ne samo da nabrojite 10 bulleta nečega koje tako nabrojane, kao neke teze, ništa ne znače i ne dajete im kontekst. Dakle, napišite jednu složenu rečenicu u kojoj ćete reći “na ovom poslu bavio sam se time, time i time, unapredio sam poslovanje na taj i taj način, povećao sam prodaju sa toliko % na toliko %” ili “pokrenuo sam projekat taj i taj koji je imao značaj takav i takav”. Znači mora da se zna ta ste radili i koje rezultate ste postigli a ne da stoji 1001 bullet ili još gore, neko ne stavi ništa ili još gore, neko napiše opis toga šta ta kompanija radi ili tako nešto. Tako da sam svašta viđala u tom odeljku.

Nikolina: Super. Ovo je, mislim, jako korisno jer većina isto profila koje sam ja videla, bukvalno imaju samo naziv odnosno, radno mesto i to je to, od godine te i te do tog i tog datuma i to je to. Eventualno ako je nabrojano ono 3 stvari koje smo radili i to je to. Ali, ja nisam sigurna ni ja da li imam rezultate navedene u svim tim oblastima ali mislim da je to super. Baš lepo što si to podelila sa nama. Znači, pored About sekcije, pored tog dela gde su poslovi, ostaju nam veštine, odnosno, skills, koje si rekla da je jako važno da su uključene i ključne reči?

Janja: Jeste. Zapravo, ima više tu nekih odeljaka ali nisu toliko relevantni. Ako me pitaš šta je najbitnije, najbitnije je početni deo gde se vidi, gde su vaše slike i taj vaš Headline, zatim About sekcija, zatim deo gde su poslovi i odmah zatim preporuke. Preporuke su jako važan odeljak koji opet mnogo ljudi nema jer nije samo bitno šta vi kažete o sebi, jer svako može da bude subjektivan i da sebe pohvali u About sekciji. Jako je važno i šta drugi ljudi, koji su radili sa vama imaju da kažu o vama. I ne samo o vama kao kolegi ili u profesionalnom smislu, već i u smislu kakvi ste vi kao osoba. Poslodavce zanima i kakvi ste vi kao osoba, oni i zbog toga biraju ljude sa kojima rade, ne samo šta vi znate da radite nego da li se uklapate vi u njihovu poslovnu kulturu. Kada neko pročita to iz preporuka drugih ljudi, on ima nekako malo bolju sliku o tome kakav ste vi tip osobe i da li oni žele da vas kontaktiraju, da li žele da rade sa vama. 

Nikolina: A da li misliš da je ok da jednostavno mi pitamo ljude? Ja znam da postoji opcija na LinkedIn-u i čak mislim da negde dolazi kao suggestion, odnosno, pitajte ljude da vam daju preporuku, recommendation, da li misliš da je to ok da se radi direktno na LinkedIn-u ili ono, da komuniciramo preko maila ili već preko nekog drugog kanala komunikacije koje inače koristimo sa klijentom?

Preporuke na Linkedinu

Janja: Što se tiče samih preporuka, ja mislim da je super da ti lično pitaš osobu kako je tvoj kolega ili bivši kolega sa kojim si u dobrim odnosima “Da li bi mi napisao preporuku na LinkedIn-u?”. Ono što je važno da znaju ljudi koji nas slušaju je da ta osoba treba da ima LinkedIn profil i da treba da ima profilnu sliku. Jer ako vam neko ostavi preporuku, bez profilne slike, deluje malo čudno. Ili ako vam napiše neku poruku koja nije pismena ili tako nešto i to deluje malo čudno. Tako da imajte u vidu kome tražite preporuku. I ono što još možete da uradite, ukoliko možda ta osoba ne zna šta bi vam napisala ili je prezauzeta, ukoliko je to neki SEO ili tako nešto, vi možete da napišete nešto i da ga pitate da li se on slaže sa time. Mada ja i dalje mislim da je mnogo bolje da vam ljudi lično to napišu ali prosto se dešava da će neko da kaže “Da, da, da, naravno, želim da ti ostavim preporuku ali hajde, napiši ti to nešto pa ću ja to”, npr. Tako da to je savet kako to treba da rade, dakle da se obrate prosto svom kolegi da pitaju, ukoliko znaju da imaju LinkedIn profil. Vi, naravno, možete da prihvatite ili odbijete tu preporuku. Ako vam neko napiše neku preporuku koja vam se ne dopada, vi ne morate da je stavite na vaš profil.

Nikolina: Da, to je super stvar da se zna. Ili može da se traži da se izmeni, jel tako?

Janja: Pa da, može. Pogledate poruku i kao, javite se toj osobi, vašem kolegi “Izvini, jel bi mogao malo ovo da prepraviš?” i normalno komunicirate sa tom osobom, to je neko koga vi znate, s kim imate dobre odnose. Jer neće osoba s kojom niste u dobrim odnosima da vam napiše preporuku. Tako da, najnormalnije iskomunicirate.

Nikolina: Da, to nije milostinja, nego prosto komunikacija u kojoj bi trebalo da postoji korist, ne postoji nego, prosto, trebalo bi da bude korisno za obe strane. U suštini, mi možemo i međusobno da pišemo jedni drugima preporuke, jel tako? Naravno, ukoliko sada smo radili zajedno ili sad, neki polaznici tvog kursa ili polaznici moje akademije mogu da pišu preporuke za mene. Može da se označi tačno u koje vreme smo sarađivali i na koje sam ja ili ti ili ko god klijent bio pozicija. To mi je baš onako interesantno jer svi mi menjamo poslove i ono kao, sad sam radila… I koliko je to relevantno, recimo da imamo preporuke sa nekih tamo petih poslova a sada smo virtuelni asistent? Radili smo, ne znam, u hemijskoj industriji.

Janja: Pa jeste relevantno zato što, gde god da ste vi radili to ste bili vi. Iz onog aspekta što sam rekla da neko ko to čita želi malo da vidi šta drugi ljudi misle o vama. Sad si mi rekla, prosto, kada neko kreira LinkedIn profil, on treba nekako da zaokruži stvari koje je radio da baš ne izgleda sad kao neki kupus. U smislu, radio je u hemijskoj indrustiji, pa je radio kao virtuelni asistent, pa je radio kao make-up artist, to može nekome da deluje malo čudno i ako mi danas znamo da to uopšte nije čudno jer mi svi imamo više interesovanja kao ljudi. To je ranije možda bilo, mislim, i dalje smo mi na tom nekom prelazu gde ljudi sad malo drugačije posmatraju stvari ali uvek će se naći neko ko će reći “Jao, vidi ga, ovaj ne zna šta radi u životu, ne zna čime se bavi, pa šta je sad ovo? Kako neko može da radi i ovo i ono? Kakve veze ima ovo sa onim?” i onda najviše zbog tako nečega, prosto da stvari koje ste radili nađete neku sponu kojom ćete to povezati. Pa čak i ako ste radili nešto što nema veze sa tim što danas radite, vi ste sigurno iz tog posla naučili nešto i doneli nešto u novi posao koji radite. I vi samo treba to da spojite i da kažete “Da, radio sam ovo i tu sam naučio to, to i to što danas primenjujem u ovom poslu”.

Nikolina: Tako je. Mislim da je to najveći izazov sa kojim se suočavaju naši slušaoci. Kao, šta ja sad da radim ili kako? Hoću da radim online, nemam iskustva, to je prva stvar, znači nemam iskustva i ako imam iskustva 15 godina za sobom u offline svetu. Ali, s obzirom da nisam na LinkedIn-u i nisam na Up Work-u ili već na nekoj drugoj freelance platformi, odmah sebe smatraju početnicima. I to je baš velika greška zato što tu prave presek. U opšte, mislim da cilj odnosno savet najbolji u celoj ovoj stvari jeste da pokušaju, upravo to što si ti rekla, da povežu ili da izvuku šta je to što su naučili a mogu sada da primene. To je možda i dobro da se konsultuju sa nekim jer mi ne možemo, kad smo tu u svojoj glavi, ne možemo da izađemo i da vidimo, znaš kao, da vidiš tu vezu u stvari, a svi je imamo. Ja obožavam ovaj podkast i ove epizode zato što tačno kad krenemo sa odmotavanjem, ko je šta završio, gde je šta prošao, onda tačno kad dođemo na kraj epizode vidimo zašto je taj neko tu, i ako je radio potpuno nepovezanih 10 poslova. I onda tu negde mislim da je to jedan od spona. I jako važna stvar koju bih volela, eto da svako razmisli ako ništa drugo ili da traži pomoć ili od nekog, to ne mora da bude sad ne znam kakav mentor ili edukator ili konsultant, nego prosto ljudi iz okruženja koji će možda da uvedu u vezu te neke stvari.

Janja: Ja još tu da dodam, da mnogi ljudi stvari posmatraju crno i belo. I onda kada im ja dam neka rešenja oni su u fazonu “Wow, pa toga se nisam setio!”. Ali ja mislim da i to što neko, kao što smo ti i ja, ko radi sa ljudima i ko je inače edukator, a posebno preduzetnik, mi imamo neki širi pogled na stvari i gledamo odzgo. Ja tačno vidim gde su se oni zaboli, da tako kažem i onda, pošto sam prošla sve te stvari mogu da im kažem, da im dam taj momenat gde mogu malo izvan da posmatraju stvari koje oni u tom trenutku, zapravo, ne mogu. I oni stvarno misle, često ljudi neće ništa ni da srede taj profil jer misle da je to u njihovom slučaju nemoguće. A ne postoji nijedan nemogući slučaj. Ne postoji tako nešto. Neko me pita “Da li ja treba da otvorim dva profila zato što imam dva biznisa?”. Pa čoveče, jel si ti dva čoveka? Pa imaš ljude koji imaju po 10 biznisa, pa šta će sad da otvaraju 10 profila jer imaju 10 biznisa?

Nikolina: Pa da. Normalno je u suštini da ljudi imaju takva pitanja i takve izazove ali je super i ja uvek ohrabrujem i znam da svi to rade, da ljudi pitaju. To što vi mislite da je veliki problem je verovatno samo 1% od problema, u suštini. Znači, to može da se reši u roku 2 minuta. A htela sam još samo da te pitam, pre nego što krenemo na oglas za posao, to mi je jako interesantna tema i tvoje iskustvo koje si imala, da li ti pored kusreva koje imaš, odnosno, pored kursa i e-booka vezano za LinkedIn, da li držiš i konsultacije 1 na 1?

Janja: Ja trenutno držim konsultacije samo za ljude koji su ili kupili moj online kurs ili e-book, zato što ne želim da uopšte trošim svoje vreme sa nekim ko nije ni bazu dobio. Tako da je prvi korak svakako da dobiju tu bazu, da kažem, ili kurs ili e-book pa tek nakon toga možemo da radimo na 1 na 1 i da ja radim kokretno na njihovim ciljevima. Ali kada ja znam da su oni već probali da primene određene stvari i kada razumeju kako funkcioniše ta mreža.

Nikolina: Super. To sam i pomislila ali čisto da bidemo striktni u odgovoru jer to u suštini ima i logike. Mislim, te neke osnovne stvari nema potrebe da ti trošiš svoje vreme, pogotovo kada imaš online kurs ili e-book, šta kome više odgovara, gde je to sve objašnjeno. E sada, pre nego što pređem na oglas za posao, koji si ti pisala kada si tražila virtuelnog asistenta, to mi je jako inetersantna tema i biće sigurno i našim slušaocima jer imao sad taj pogled i tu perspektivu iz strane klijenta, volela bih samo da kažemo slušaocima, ukoliko žele da osvoje poklon iz ove epizode, da treba da pišu komentar na stranici https://www.nikolinaandric.com/341, znači 341. epizoda, da bi dobili šta? To ćeš im ti reći.

Janja: Poklon će biti jedan video koji sam ja snimila na temu kako da iskoristite LinkedIn mrežu da dođete do posla ili prakse. I odmah da kažem da je taj video sniman za studente završnih godina tako da će najviše odgovarati takvim ljudima, slušaocima, ali takođe će odgovarati i onima, prosto nebitno je dal jeste i da niste, moći ćete da izvučete poruku za vaš konkretno slučaj.

Nikolina: E super. Jedino, znaš šta smo nas dve propustile da se dogovorimo koje će to biti pitanje, tako da ćemo morati sada da improvizujemo nešto. Uglavnom, poenta pitanja i komentara jeste da dođemo do osobe koja će zapravo da koristi ovaj poklon. Tako da, u ovom slučaju možemo da postavimo pitanje nešto vezano za studiranje ili vezano za sam profil. Šta si rekla, najviše će da koristi studentima, jel tako?

Janja: Jeste. Ali, hajde sad kada si to već rekla neka bude ovako. Daćemo ovu moju edukaciju onome ko odgovori na pitanje: Šta radi, čime se bavi, kome pomaže i kako, na koji način mu rešava problem, kako je to jedinstveno i koja mu je ciljna grupa? Dakle, ukoliko je u pitanju student neki ili neko na završnoj godini studija, on može da piše o tome šta mu je cilj u budućnosti, gde želi da radi, čime želi da se bavi. U tom smislu da odgovori. A ukoliko neko, ko već radi, onda može da odgovori na ovaj način. Sad nije baš jedno pitanje ali ja baš i ne volim da ljudima, nekako, lako dajem stvari.

Nikolina: To će im taman biti vežba za About sekciju. Znači, kada odgovorite na ovo pitanje imaćete već jedan deo profila na LinkedIn-u kreirano, tako da potrudite se. Znači, odgovore pišete na stranici https://www.nikolinaandric.com/341. E dobro. I sad, samo za kraj, baš bih volela da čujem tvoje iskustvo i tvoju priču o angažovanju virtuelnog asistenta. Ti si mene početkom 2021. godine pitala kako, šta, kako funkcioniše i ostalo, pa da vidimo kako je sve to teklo i kako je prošlo.

Saradnja sa Virtuelnim Asistentom

Janja: Jeste. Da. Ja sam se tebi javila kao nekome ko se onako prilično lepo izgradio u toj oblasti. Mogu reći da si se baš lepo tu pozicionirala i da je neka prva asocijacija na virtuelnog asistenta si ti, koja imaš akademiju za virtualne asistente. Tako da, tako sam ja tebe pronašla i javila se za savet jer sam došla u situaciju da ne mogu više sama sve da obavljam, da prosto svi preduzetnici, početnici, mali biznisi koji kreću, dođe tako momenat ako radite stvari kako treba. Znači, prosto, imate više klijenata, ne možete da budete u jednom i Content creator i Social media expert i Business owner i knjigovođa i sve ostalo što u principu treba da se radi. I prva stvar je sledeća da nekoga zaposlite, da uzmete nekoga da vam pomogne. U mom slučaju ja sam shvatila da meni treba asistent, precizno asistentkinja. I zapravo, poslušala sam tvoj video, podkast jedan, nije video nego baš audio, gde si ti pričala o svom iskustvu i meni je to bilo baš korisno, jer nisam se ranije susretala sa tako nečim i značilo mi je tvoj put, čisto da ja nekako, uhvatila sam tu par nekih beleški i to mi je pomoglo da zaista jako dobro ceo taj proces prođem. Ja sam bila prezadovoljna načinom nakoji sam taj konkurs oformila. Ja sad trenutno imam 3 asistentkinje koje su, 2 meseca traje taj program gde ću ja na kraju izabrati jednu, ali prosto uzela sam njih 3 jer nisam ni sama mogla da se odlučim tada. I htela sam da dam šansu u smislu, kao, ok, imam ja tu neku intuiciju koja bi mogla da bude ali kao ajde neka, što da ne, njima će biti jako korisno, jer one za ta 3 meseca dobijaju mene kao mentora gde ja, prosto, kroz te neke zadačiće koje one obavljaju, one mnogo, mnogo uče. I one su stvarno prezadovoljne. Ja znam da i devojke koje ne budu prošle, da se neće naljutiti ni ništa jer će biti srećne i za sve ovo što su dobile. Tako da sam ja trenutno u toj poziciji da krajem ovog meseca ću izabrati jednu devojku koju ću zaposliti i očekujem da ona meni zaista puno pomogne i da deo posla, koji ja inače obavljam, prebacim na nju i da na taj način imam više vremena za neke strateške stvari a ne operativne stvari. I eto, dalje ćemo videti kako će sve da se odvija.

Nikolina: E da. Super. A kaži mi da li možeš da izdvojiš neke osnovne stvari, odnosno, kriterijume koje si uzimala u obzir prilikom odabira te tri devojke koje su sad trenutno na toj dvomesečnoj praksi, ako mogu tako da nazovem?

Janja: Da. Glavni kriterijum mi je bio motivacija. Dakle, to moram da kažem svim ljudima, da ljudi koji vas zapošljavaju, jako im je važno da, pod jedan, se uklapate u njihovu kulturu. Dakle, ja neću izabrati osobu koja ne deli vrednosti koje ja delim, tako da mi je jako bitno da se ona uklapa i da ona živi neku slučnu priču u smislu da veruje u stvari u koje ja verujem. Druga stvar, da je jako motivisana i entuzijastična što će na tome da radi, jer što su ljudi više motivisani to će više i da napreduju, više i da daju i bolji da budu sami. I više i da nauče. I treća stvar su kompeticije, odnosno, da vidimo tu podlogu koju imaš, šta znaš da radiš i kako to meni može da pomogne za sve te stvari koje meni trebaju. To su tri ključne stvari.

Nikolina: Ja mislim da je ovo bilo super korisno za sve naše slušaoce i u opšte za ljude koji žele da rade, nebitno, online ili offlin. Mi smo, recimo, u februaru mesecu imali okupljanje VAkademaca ovogodišnjih i mogu da ti kažem da si najzadovoljniji intershipom, ovom besplatnom praksom koju imamo u februaru svakog meseca, za polaznike Akademije, najzadovoljniji su bili oni koji su bili proaktivni. I kada klijent nije znao šta da joj da radi u toku intershipa, odnosno, u toku prakse, one su same pronalazile “E, znaš kao, možda bi mogli ovo, možda bi mogli ono, ajde vidim da imaš newsletter pa da vidim kako to funkcioniše ili ajde da vidimo nešto na sajtu, ne radi ili radi, da promenimo sliku” i šta ti ja znam. I onda su jednostavno gurali same klijente da razmišljaju u nekom drugom pravcu. Tako da, stvarno najbolja kombinacija je upravo to. A pričale smo i o tvom učešću u toku inetrshipa i onda si ti rekla da ti je mesec dana kratko, da ti je 2 ili 3 meseca, da bi ti to bilo idealno.

Janja: Ja sam sad uzela da bi to bilo 2, zato što, moglo je to realno da bude i 3 meseca nego ja stavrno želim da budem jako fer, ne želim da neko tu može da se oseća da za nešto nije plaćen i ako, veruj mi, to što one dobijaju košta, ja sam to njima i rekla u tom oglasu, ono što ćete dobiti od mene je u vrednosti preko 1000€ tako da, eto, vi gledajte kolko to inače košta. I one to znaju. One to vide i one to osećaju i… Sad mi pobeže misao! 

Nikolina: Nema veze. Samo sam to htela da čujem. Znači, ipak mesec dana je ok.

Janja: Izvini. Mesec dana, ja mislim da je to stvarno malo. Znam zato što evo sad smo na mesec i po dana. Malo je zato što one nemaju vremena da prođu kroz sve moje proizvode, da upoznaju samo mene šta ja radim. One prvo to moraju da sve vide i da razumeju, da razumeju moje vrednosti, da razumeju moj biznis model, da prođu kroz gomilu sadržaja koju ja imam na blogu, na YouTube-u, na svim ostalim kanalima i prosto nije dovoljno. Jer one za tih mesec dana samo bismo nešto malo zagrebale. Eto. Ja mislim da je idealno, u mom slučaju, zapravo 3 meseca ali 2 meseca će biti sasvim ok i meni dovoljno da ja izaberem devojku koja će biti plaćena dalje, kada je zaposlim. Tako da, u tom smislu sam ja znala i tada, to sam ti i rekla da mi ne odgovara da ja budem mesec dana.

Nikolina: Super. A kaži mi još jednu stvar vezano za poslove koje planiraš da delegiraš. Znači, kada prođe praksa, ok, verovatno zavisi i od osobe, šta kome više leži. Ali šta je ono što ti želiš i što tebe koči da dalje napreduješ i da se razvijaš, ono što ti oduzima najviše vremena?

Janja: U mom slučaju to je definitivno odgovaranje na gomilu poruka koje ja dobijam upravo sa tih različitih kanala. Mene to jako opterećuje, prosto znamo svi kako smo danas pretrpani informacijama i ja se nekad osećam onako uznemireno kada vidim koliko poruka imam i na Instagramu i na LinkedIn-u i ljudi sa mog newslettera koji mi pišu i ljudi koji mi pišu upite vezane za moje proizvode i usluge, tako da definitivno će ta devojka da se bavi tim delom posla. I ja sad kreiram sistem koji će njoj da pomogne, pošto niko ne može da bude baš kao ja i da odgovori baš kako bih ja odgovorila i meni je to jasno i zato ja pravim jedan sistem gde će biti bukvalno “ako neko ovo onda ti ono”. I ona će to da ima na jednom mestu. Za stvari koje tu nisu pokrivene pravimo bazu znanja koju ćemo da nadopunjujemo i ona će nakon par meseci sve to sama dalje moći da radi a meni će samo 2-3% glavnih stvari, koje ona prosto ne može da reši, koji su za mene, ja ću odgovarati to. Znači, to mi je prvi cilj. Drugi, pošto neće biti samo to posao koj će raditi moja asistentkinja, pored toga ona je ipak marketing asistent. Marketing virtuelni asistent. Tako da će mi pomoći i kod promocije mog sadržaja, pošto glavna stvar na kojoj ja radim je još jače, da kažem, izgradnja tog mog brenda, učvršćivanje, ja to imam i dalje strategiju koju pratim za dalje i viziju gde ja želim da budem. Tako da, njih tri već učestvuju u svemu tome i ja njima dajem najrazličitije zadatke kako bih videla šta njima najviše leži i zašta su one najviše i na osnovu toga mi je I lakše da od njih tri odaberem jednu, koja prosto, najviše stvari pokriva koje su meni značajne. Npr. imam jednu asistentkinju koja se zanima za video editing, meni je to super zato što ja u opšte ne mogu da se bavim time i nemam kada i ako bih mogla, naravno i sama to da naučim. Ali prosto, nemoguće je. Jer ja, već sam nabrojala toliko nekih stvari ja već radim i znam da radim i mislim o njima  da ja ne mogu dalje ništa više. Tako da, meni npr. kod te asistentkinje znači što ona ima neke, to je možda isto važno da čuju slušaoci, ta devojka, npr. je make-up artist, znači ona zna da šminka. I to radi ovako u slobodno vreme i naplaćuje to. To zna da radi. Zna da, ima profesionalni foto aparat i voli fotkanje, voli da obrađuje fotke. Zatim, voli video editing. I to su neke stvari koje sve meni znače, jer praktično imam ceo jedan paket u jednoj osobi. I hoću da kažem da je super da ti virtuelni asistenti imaju više tih nekih kompeticija jer će onda biti konkurentnije na tržištu. Jer ako ti samo znaš meni da u Canvi kreiraš postiće, mislim, pa dobro. To zna 90% ljudi. Ali ako znaš uz to još to, to, to i to, e pa to ne zna, to zna 2% ljudi. E i tu hoću da kažem da je super da imaju više nekih veština koje mogu da upakuju u neki paket. I meni je npr. značilo što ta moja aistentkinja na radionici mene i našminka i pomaže mi da organizujem radionicu i fotka mi radionicu i obradi mi slike sa radionice i kreira mi video sa te radionice. Prosto meni je to “Wow!”. Meni je to super. 

Nikolina: Ma ne samo tebi. To je ono, Jack of all trades. Šalim se. Ali, znaš šta je sad tu momenat koji sam najviše uhvatila. Pazi, žena koja je make-up artist. Kada bi neko ko sada se bavi time posmilio da može da bude virtuelni asistent i da iskoristi to svoje znanje? E, samo mislite o tome. Znači, sve to što je sada Janja navela, samo razmislite šta je to što vi sada radite i pomislite, mislim, ne želim više da čujem da ljudi pomisle da ne mogu da rade online niti da rade kao aistenti. To je stvarno fenomenalna kombinacija. To je baš nešto što je tebi trebalo, npr.

Janja: Jeste, al prosto nekako nisam ni sama znala dok to nisam pronašla u njoj. Nije ni ona znala da ona ima taj paket. Ja sam njoj rekla “Hej, vidi ono, znaš ovo, ovo i ovo”. Nije bila svesna toga i mislila je da to, čak je razmišljala da li da uopšte u CV-u i motivacionom pismu spomene da ona radi i to, jer je mislila da je to nerelevantno i da će to nekako biti loše ako se to spomene. A zapravo, sve to što vi radite, pa čak i vaši hobiji, to može da se lepo upakuje, ono što ja kažem, može da se spoji ako nađete nit koja to spaja.

Nikolina: Tako je. Ovo je fenomenalno sada. Potpuno neplanski. Mislim da je super i poruka za kraj za sve naše slušaoce. Znači, mislite o tome. U stvari, nekad i ne treba da mislite nego prosto da krenete u akciju i onda kockice se same slože. Hvala ti Janja mnogo na vremenu i na svemu što si podelila sa mnom. Ja stvarno mislim da je bilo super korisno i da će ljudi mnogo toga praktično moći da primene, što jeste negde glavni cilj.

Janja: Hvala tebi puno. Stvarno si divan sagovornik i ja sam uživala i iskreno se nadam da će neke od ovih stvari koristiti slušaocima.

Nikolina: Sigurna sam. Čujemo se. Ćao!

Janja: Pozdrav!